Махир Сијамија е магистер по политички науки при Универзитетот во Сараево (2018). Тој моментално работи како соработник во Центарот за анализа на медиуми и политики во Сараево и е помлад автор на платформата за наблудување на медиуми (Media Watchdog) Анализарај.ба. Тој беше ангажиран како проектен координатор во Фондацијата INFOHOUSE на Проектот на УСАИД за млади и помирување. Претходно работел како надворешен соработник на Факултетот за политички науки, Универзитет во Сараево и УНИЦЕФ БиХ. Тој исто така учествувал во разни истражувачки проекти, од кои можеме да ги издвоиме Меѓународниот републикански институт, Хуманоста во акција, (RRPP), ООН, (CREDI), Медиа центар и организацијата Albany Associates. Тој е член на Советодавната група на УНЕСКО за медиумска и информациска писменост (МИЛ) во БиХ, виш соработник во Хуманост во акција во БиХ.

(Дез)Интеграција на БиХ во Европската Унија

Махир Сијамија

Mahir Sijamija 400x500Не можеме да очекуваме БиХ (или која било друга земја кандидат) да влезе во ЕУ сè додека не развиеме антитела на вирусот на корупција, криминал и националистичките политики.