Орнела Липери е главна уредничка на списанието Монитор, единственото неделно економско списание во Албанија, од 2002 година и уредник на економскиот портал www.monitor.al од 2012 година. Дипломирала во 1997 година во Тирана на Економскиот факултет (маркетинг). Таа има MBA по „Менаџмент на претпријатија“, од Францускиот институт за администрација, Тирана и Универзитетот во Бордо, Франција. (Дипломата ја доделува Универзитетот во Бордо, Франција) и е академски истражувач на Универзитетот Оксфорд, Велика Британија веќе шест месеци. Автор е на повеќе истражувачки трудови, студии, написи и публикации за макро-економската состојба во Албанија, и процесот на интеграција.

Тешки времиња за Албанија

Орнела Липери

Ornela Liperi 200x250Економското закрепнување ќе биде потешко од очекуваното.