Питер Сингер е професор по биоетика на универзитетот Принстон и основач на непрофитната организација The Life You Can Save. Тој е автор на повеќе книги меѓу кои Animal LiberationPractical EthicsThe Ethics of What We Eat (со Џим Мејсон), Rethinking Life and DeathThe Point of View of the Universe, ко-автор со Катаржина де Лазари-Радек, The Most Good You Can DoFamine, Affluence, and MoralityOne World NowEthics in the Real WorldWhy Vegan?, и Utilitarianism: A Very Short Introduction. Во 2013 година, тој беше прогласен за трет „највлијателен современ мислител“ во светот од страна на институтот Готлиб Датвајлер (Gottlieb Duttweiler).

Етиката на приоритизирање за вакцинација против КОВИД-19

Петер Сингер (Peter Singer)

Peter Singer 400x500Во Соединетите Американски Држави и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од КОВИД-19. Како креаторите на политики да ги проценат ваквите и други фактори специфични за подгрупите на население?