Радован Спиридонов е студент по меѓународни односи и филозофија на УКИМ. Ангажиран во Центарот за истражување и креирање политики, тој исто така предава дебата во МОФ, соработувал со ОБСЕ, и е стипендист на фондацијата Конрад Аденауер. Работи на проекти од областа на документарната фотографија. Негови главни полиња на интерес се политичката филозофија, светската политика, историјата и футорологијата.

Иднината на ЕУ е популистичка

Радован Спиридонов

radovan spiridonovЛибералната елита со жестоки идеолошки мотивации и без чувство на емпатија ги напаѓа поддржувачите на популистите. Ваквиот пристап е елитистички и длабоко штетен по европскиот проект. Анти-имигрантската загриженост има основи во вредносната дезориентација на европската култура проследена со пост-структуралистичката догма, додека анти-глобализмот е израз на бес кон нео-либерализмот кој ги ограби нивните економски перспективи. За успешно разрешување на еден конфликт потребно е да се примени алатката на трансцедентирање (надминување) на конфликтите.

Тагови:

Големата борба на глобалистите и националистите (втор дел)

Радован Спиридонов

radovan spiridonovОтвореното општество е секогаш под напад од ретроградните струи и погубните екстремистички политики, така што само со ангажираноста на севкупните капацитети на општеството би се развила свест за демократска култура.

Големата борба на националистите и глобалистите (прв дел)

Радован Спиридонов

radovan spiridonovСлободната трговија и глобализираната економија се особено добри за корпорациите и за земјите во развој, но не и за работничката и средната класа на развиените држави.

Борба за повеќе пријатели во мултиполарниот свет

Радован Спиридонов

radovan spiridonovМакедонија, покрај својата правилно избрана стратешка определба неопходно е да изгради партнерства со земјите во развој. Ни треба стратегија која ќе биде одговор на променетите меѓународни околности.

1 Коментар