Раденко Удовичиќ е декан на Факултетот за општествени науки при Универзитетот Херцеговина во Мостар и директор на „Медиа План“ институтот како и „Медиумски иницијативи“ од Сараево, организација која се бави со новинарско образование, медиумски истражувања и продукција. Тој од 1992 година работи како новинар. Во последните седум години предава новинарски и комуниколошки предмети на различни универзитети.

Босна и Херцеговина: медиумите оградени со политички и етнички фрустрации

ALB  BS

Раденко Удовичиќ (Radenko Udovičić)

Една од клучните потреби на универзитетското образование за новинарите е да се воведат повеќе практични лекции од искусни професионални новинари, а од професорите е потребно да ја намалат дозата на политички ангажман и да развијат дебатни предавања.