Сајмон Џонсон е поранешен главен економист во Меѓународниот монетарен фонд, професор на Слоун факултетот за менаџмент на МИТ и копретседавач на Алијансата за политики за КОВИД-19. Заедно со Џонатан Грубер, тој е коавтор на „Рестартирање на Америка: Како напредната наука може да го оживее економскиот раст и американскиот сон“.

Што по вакцината?

Сајмон Џонсон (Simon Johnson)

Simon Johnson 200x250За некои детски болести, развојот на вакцина беше сам по себе пресуден. Но, ова може да не е случај со КОВИД-19, бидејќи процесот ќе оди бавно или ефективноста ќе опаѓа со текот на времето, или и двете, што значи дека потребата за тестирање ќе биде сеприсутна.