Д-р Симонида Кацарска е директор на Институтот за европска политика од Скопје. Симонида е доктор на политички науки од Универзитетот Лидс и има завршено магистерски студии од Универзитетот Сасекс во Обединетото Кралство. Таа била истражувач на Универзитетот во Единбург, Колеџот на Европа, универзитетот Оксфорд, како и Централно Европскиот Универзитет. Симонида исто така има искуство како државен службеник во Секретаријатот за европски прашања при Владата на РМ и предавач на Американскиот универзитет во Бугарија. Примарен истражувачки интерес и е политичката трансформација и Европската интеграција на Балканот. Таа редовно објавува истражувачки трудови и е консултант за меѓународни организации.

Претстојниот eсенски самит на ЕУ: Почеток на крајот или крај на почетокот за македонското пристапување?

д-р Симонида Кацарска

simonida KacarskaНашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. Тие механизми се навестени во одлуката на Бундестагот и веројатно ќе ги видиме во нашата преговарачка рамка која ќе ги уреди условите под кои ќе ги водиме нашите преговори.

Преговорите за членство во ЕУ – нов почеток или умешна надградба?

д-р Симонида Кацарска

simonida KacarskaСтратегијата за проширување од февруари 2018 година постави индикативен календар за пристапувањето на Србија и Црна Гора. Македонија во моментот се разгледува заедно со Албанија. Наша посакувана цел е да се приклучиме на првите две земји, преку искористување на најголемиот адут кој го има Македонија како земја која прва ги започна овие процеси, а тоа е релативно добрата усогласеност со законодавството на ЕУ.