Стефан Митиќ е студент на Њујоршкиот универзитет во Абу Даби (NYU Abu Dhabi) каде студира на факултетот за Политички науки и факултетот за Општествени истражувања и јавни политики. Тој е новинар во студентскиот весник Д Газел (The Gazelle) и е член на организацијата „Модел Обединети Нации“ при универзитетот. Области од особен интерес му се човековите права, климатските промени, климатската правда и можните решенија, етиката при користење социјалните мрежи, употребата на лични податоци и безбедноста на интернет, како и поврзаноста помеѓу политиката и технологијата.

Зарем ќе дозволиме светот да продолжи да гори?

Стефан Митиќ

Stefan Mitic 400x500Луѓето се непостојани суштества кои често сакаат да ги надвладеат трагедиите од кои најмногу стравуваат. Го прават ова затоа што не ја чувствуваат мизеријата на другите за своја. Најитниот аларм во моментов е крикот на природата. Топлотните бранови се само еден од неверојатно големиот број на апели кои ги испраќа животната средина.

2056 Кликови

Реалната закана наречена надзорен капитализам

Стефан Митиќ

Stefan Mitic 400x500Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.