Славомир Шираковски, основач на движењето „Политичка критика“, е директор на Институтот за напредни студии во Варшава и виш соработник во германскиот совет за надворешни односи.

Лукашенко во својот бункер

Славомир Шираковски

Slawomir Sierakowski

По двонеделните протести што се одвиваа низ целата држава како реакција на некредибилните избори од 9 август, во Белорусија продолжува состојбата на политички пресврти и неизвесност. Но едно е јасно: додека опозицијата континуирано се засилува, претседателот Александар Лукашенко сè повеќе го губи допирот со реалноста.

Години на понижување на Европа

Славомир Шираковски (Sławomir Sierakowski)

Slawomir Sierakowski 200x250Европската унија ја заврши 2019 година навидум беспомошна и резигниранa во пресрет на најголемите предизвици. Ако продолжи оваа стагнација, прашање е само дали Европа ќе стане сателит на САД или Кина.