fbpx
 

Светослав Терзиев е шеф на одделот за меѓународна соработка на бугарскиот весник „Сега“ каде што работи во изминатите 20 години. Тој е специјалист за европски прашања и има 43 години новинарско искуство. Работел 15 години во Бугарската телеграфска агенција, од кои 4 години како дописник во Индокина (Виетнам, Лаос и Камбоџа) и 3 години во Франција. Шест години бил шеф на меѓународниот оддел на весникот „Континент“. Тој има завршено докторски студии по новинарство и е предавач на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Софија, во рамки на предметите новинарство и новинарска деонтологија. Добитник е на повеќе бугарски и европски награди за новинарство.

Што може Македонија да научи од бугарското искуство со ЕУ

Светослав Терзиев

goran janev 400 500Вистинските непријатели за членството на Македонија во ЕУ се националистите од двете страни на границата. Тие се ситат на тензиите кои во моментов постојат меѓу двете земји.

Повеќе
  3439 Кликови
  0 Коментари

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè