Тамара Ќупева е долгодишена истражувач од областа на образованието и комуникациите. Професорка, доктор на филолошки науки од 2010 година, автор на десетици стручни трудови и книги („Креативната настава и текстот“ и „Педагошка комуникација“). Во 2018 година го заврши студискиот престој во САД, во рамки на програмата SUSI. Долгогодишен соработник е на Високата школа за новинарство и односи со јавноста, весникот „Медиум“ и Македонскиот институт за медиуми. Таа е и ментор по практична настава на студентите од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ - Скопје.

Инста(нт) генерација за нова едукација

д-р Тамара Ќупева

Tamara Kjupeva 200x250Најтешката задача на модерното воспитување е да му се помогне на детето да се препознае како вредност во својата дигитална, матрикс – генерација.

1969 Кликови

Информациско загадување на социјалните мрежи

Тамара Ќупева

Социјалните медиуми се новиот општествен поредок, затоа што тие се неговата најавтентична верзија. Но, социјалните медиуми истовремено се и сериозен предизвик за демократијата, поради експанзијата на дезинформации, лажни и манипулативни вести и субјективни известувања коишто ја искривуваат вистината.