Владимир Атанасов е консултант за финансии, ризици и мерење на учинокот како FX трговец. Дипломирал меѓународни односи на Американскиот универзитет во Рим, а потоа магистрирал и финансии на Лондонската школа за бизнис. Во 2019 година го има стекнато правото да ја користи ознаката Certificate in Investment Performance Measurement™. Од 2020 година е исто така менаџер за финансиски ризици – сертифициран од Глобалното здружение ‘Global Association of Risk Professionals’.

Фијаското на вакцинацијата против Ковид-19 во Бугарија: преголеми ризици, просечни резултати

Владимир Атанасов

Naum Kajcev 400x500Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. Причините за ова се многубројни – слаба организација, неспособност и потенцијален судир на интереси. Ништо од ова не е изненадување. Бугарија е втора во ЕУ по смртност по глава на жител, на секои седум дена, и последна во ЕУ според бројот на реализирани вакцинации по глава на жител.