Владимир Ѓорѓевиќ е доцент д-р на Катедрата за територијални студии на Факултетот за регионален развој и меѓународни студии на Универзитетот Мендел во Брно, Чешка. Тој е исто така во гостин предавач на Факултетот за социјални студии, Универзитетот Масарик, Брно и соработник (Research Fellow) на Институтот за стратешка политика во Братислава, Словачка. Негови особени истражувачки интереси се Западен Балкан, ЕУ интеграција, надворешна политика на САД и човекови права.

Мора да го разбереме минатото за да поставиме насока за иднината

Владимир Ѓорѓевиќ

Vladimir Djordjevic 400x500На националистичките агенди во регионот им треба релативно мала искра за да се направи многу поголем пламен.

Хулигани и политичари: Постои ли разлика?

Владимир Ѓорѓевиќ

Vladimir Djordjevic 400x500Случајот со Беливук покажува колку длабоко е политизирана српската држава, но и дека судството во Србија засекогаш ќе остане под силно политичко влијание и притисок.

Големата „врева“ во врска со резолуцијата за Сребреница

Svetomir Skaric 400x500

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

1985 Кликови

Како Балканот да ја отстрани етикетата „буре барут“ на Европа

Владимир Ѓорѓевиќ

Vanja Stokic 400x500Да бидеме реални: регионот на многу начини сè уште е претежно (погрешно) разбран и (погрешно) третиран и меѓународно се нарекува „бурето барут на Европа“.

Акумулирање на моќ и богатство: типична Балканска приказна

Владимир Ѓорѓевиќ

Vladimir Djordjevic 200x250Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

Од корупција до клиентелизам, или „Сè по старо на Западен Балкан“

Владимир Ѓорѓевиќ

Vladimir Djordjevic 200x250Дали Брисел е доволно сериозен во своите напори регионот еден ден да стане дел од ЕУ?