Владимир Ѓорѓевиќ е доцент д-р на Катедрата за територијални студии на Факултетот за регионален развој и меѓународни студии на Универзитетот Мендел во Брно, Чешка. Тој е исто така во гостин предавач на Факултетот за социјални студии, Универзитетот Масарик, Брно и соработник (Research Fellow) на Институтот за стратешка политика во Братислава, Словачка. Негови особени истражувачки интереси се Западен Балкан, ЕУ интеграција, надворешна политика на САД и човекови права.

Големата „врева“ во врска со резолуцијата за Сребреница

Svetomir Skaric 400x500

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

Како Балканот да ја отстрани етикетата „буре барут“ на Европа

Владимир Ѓорѓевиќ

Vanja Stokic 400x500Да бидеме реални: регионот на многу начини сè уште е претежно (погрешно) разбран и (погрешно) третиран и меѓународно се нарекува „бурето барут на Европа“.

Акумулирање на моќ и богатство: типична Балканска приказна

Владимир Ѓорѓевиќ

Vladimir Djordjevic 200x250Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

Од корупција до клиентелизам, или „Сè по старо на Западен Балкан“

Владимир Ѓорѓевиќ

Vladimir Djordjevic 200x250Дали Брисел е доволно сериозен во своите напори регионот еден ден да стане дел од ЕУ?