fbpx
 

д-р Златиборка Попов Момчиновиќе вонреден професор по политички науки на Филозофскиот факултет, Универзитет во Источно Сараево. Фокусот на нејзиното истражување е ставен на родовите прашања, развојот на граѓанското општество и активизмот на жените, религијата и политиката, професионализмот на медиумите и процесите на помирување. Таа е активна во граѓанското општество и женското движење, обидувајќи се да ги усогласи научните и активистичките напори.

Помирување и „соживот“ во време на пандемија во БиХ

ALB  BS

Златиборка Попов-Момчиновиќ

Zlatiborka Popov Momcinovic200x250Позитивните ставови за „однесувањето на народот“ за време на пандемијата не треба да послужат како изговор односно амнестирање на граѓаните од одговорноста за однесувањето на политичките елити. Особено оние од политичкиот врв, кои живеат од поделби и конфликти и кои речиси редовно добиваат голем број на гласови на изборите.

Повеќе
  1320 Кликови
  0 Коментари

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè