fbpx
 

Тирана: Град со лузни од корупцијата со перење пари

Алис Тејлор

Alis Tejlor 400x500

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. Оние што останаа се сведоци на уништување на историски споменици, игралишта и отворени површини и се немоќни да го спречат тоа.

 

Повеќе
  472 Кликови
  0 Коментари

Следната криза во Босна

Карл Билт (Carl Bildt)

Carl Bildt 400x500

Националистичките ривалства и неконтролираната корупција и натаму го кочат напредокот на Босна и Херцеговина. Додека во земјата се одвива нова длабока политичка криза, меѓународната заедница мора да ја преиспита и да ја разјасни својата улога, создавајќи услови за босанските лидери конечно да седнат заедно и да се договорат околу компромисите потребни за земјата да функционира.

 

Повеќе
  961 Кликови
  0 Коментари

Да учиме од грешките во 2021, за да имаме поуспешна 2022 година

Иван Дургутов

Ivan Durgutov 400x500

Крајно време е целосно да го стабилизираме нашиот пат како држава. Ако преминот од декември кон јануари треба секогаш да симболизира нешто ново, освен нова Влада, нека овој пат тоа биде обединетоста на сите прогресивни сили и заедничката работа, а не само желбите, за многу подобро утре.

Повеќе
  682 Кликови
  0 Коментари

Големите прашања за 2022 година

Џим О’Нил (Jim O’Neill)

Jim ONeill 200x250

Никој не знае во каква насока ќе се движи актуелната пандемија или дали неодамнешните зголемувања на цените ќе бидат минливи, што значи дека економските прогнози ќе станат уште „поопасни“ од вообичаеното. Сепак, некои од трендовите треба да се следат со поголемо внимание во споредба со други, а некои политики треба да се менуваат без оглед на тоа што ќе се случи.

 

Повеќе
  541 Кликови
  0 Коментари

Неуспесите на 2021 година

Ана Паласио (Ana Palacio)

Ana Palacio 200x250

На крајот на минатата година, ефективно колективно дејствување во однос на главните предизвици со кои се соочува светот - вклучително пандемијата, климатските промени и геополитичките тензии - се чинеше дека е реална можност. А сепак, во текот на 2021 година, тие предизвици само ескалираа и дополнително се мултиплицираа.

 

Повеќе
  508 Кликови
  0 Коментари

„Томосот за автокефалност“ на Вартоломеј: Сценарио за уништување на МПЦ

Свето Тоевски

Sveto Toevski 400x500

Бесмислено е и контрапродуктивно да се бара кој било да дава автокефалност, која МПЦ ја има само по себе со наследувањето и продолжувањето на реално незгаснатата Охридска архиепископија.

 

Повеќе
  2622 Кликови
  0 Коментари

Транс луѓето се граѓани од втор ред, а не моќници кои шират „трансродова идеологија“

Елена Гаговска

Elena Gagovska 400x500

Најважно е да се запамти дека овие трансфобични наративи се комплетно погрешни: транс луѓето едноставно не претставуваат девијантна западна елита која пробува да го уништи општеството и да ги корумпира децата.

 

Повеќе
  2138 Кликови
  0 Коментари

Новата редовна влада на Бугарија: Крај на една автократска ера?

Радосвета Василева

Radosveta Vasileva 400x500

2021 година го означи крајот на присуството на Бојко Борисов во извршната власт на Бугарија и на неговата превласт во парламентот на земјата. Меѓутоа, дали со тоа се стави крај на автократијата на Борисов? Ни приближно!

 

Повеќе
  1907 Кликови
  0 Коментари

Како да се спречи поголемо крвопролевање меѓу Русија и Украина

Тимурленк Чековиќ

Timurlenk Cekovic 400x500

Најповолно решение во овој миг е Зеленски и Путин да седнат на директни преговори и да ги споделат „црвените линии“. Во спротивно, можниот воен судир од поголем обем ќе го дестабилизира поширокиот дел на регионот и Европа и ќе има разорни последици по глобалниот мир и безбедност.

 

Повеќе
  1464 Кликови
  0 Коментари

Последниот здив на Путин?

Андерс Ослунд (Anders Åslund)

Anders Oslund 400x500Иако американските разузнавачки агенции предупредуваат дека Русија ги мобилизира своите копнени воени сили за напад врз Украина, сепак е привлечно да се смета дека рускиот претседател Владимир Путин никогаш не би преземал таков ризичен потег. Но, кога еден моќен човек има премалку добри опции за да остане на власт, калкулацијата на ризикот се менува.

Повеќе
  2531 Кликови
  0 Коментари

Муралите и денес отвораат воени рани и ги продлабочуваат поделбите во БиХ

Младен Обреновиќ

Mladen Obrenovic 400x500Кога веќе спомениците во Босна и Херцеговина, а на прстите од едната рака можат да се избројат оние заедничките, посветени на сите жртви без разлика на националната и/или верската припадност, ја обележуваат територијата и претставуваат три гледни точки на блиското минато - бошњачката, хрватската и српската - барем муралите не би требало да бидат такви. За жал, такви се - особено оние посветени на Младиќ и Праљак.

Повеќе
  867 Кликови
  0 Коментари

Со вакцини до глобална доминација: Лекции по дипломатија од Кина

Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 400x500Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

Повеќе
  2689 Кликови
  0 Коментари

Што по изборите во Бугарија - Решение или продлабочување на непријателството?

Христијан Илиевски

Hristijan Ilievski 400x500Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

Повеќе
  363 Кликови
  0 Коментари

Мора да го разбереме минатото за да поставиме насока за иднината

Владимир Ѓорѓевиќ

Vladimir Djordjevic 400x500На националистичките агенди во регионот им треба релативно мала искра за да се направи многу поголем пламен.

Повеќе
  937 Кликови
  0 Коментари

Смртта на една одлична идеја: Подемот и падот на слободниот поединец

Ридван Пешкопија

Ridvan Peshkopia 400x500Насилството на безбедносните сили врз австралиските, британските, италијанските и другите граѓани низ западните општества само затоа што продолжуваат да веруваат во слободата на поединецот покажува дека самата идеја за слобода на поединецот веќе е мртва.

Повеќе
  1946 Кликови
  0 Коментари

Политичкиот хаос по локалните избори

Сефер Тахири

Sefer Tahiri 400x500Победата на ДУИ во 11 општини e засенета од фактот што не успеа да победи во Тетово и Гостивар, битни политички градови за Албанците. Изненадувањето на овие локални избори го приреди Беса, која освои 25 илјади гласови.

Повеќе
  1313 Кликови
  0 Коментари

Институционалната пасивност кон (воскреснувањето на) јавните соби

м-р Иван Дургутов

Ivan Durgutov 400x500Македонското општество како целото да е претворено во една голема јавна соба, во воајерска одаја во која секој милува да ѕирне во интимноста на некој непознат и да присвои делче од приватноста на другиот. Ова, надополнето со бавната или непостоечка реакција и отсуството на јавнообвинителски одлуки и форензички истраги, неминовно водат и веќе доведоа до нови виртуелни соби во кои злонамерната љубопитност на некои од нашите сограѓани создава нови жртви и нивен вистински психички терор.

Повеќе
  929 Кликови
  0 Коментари

Крајно време е да дозволиме науката и доказите да ја водат политиката

Младен Обреновиќ

Mladen Obrenovic 400x500

Кога настапи пандемијата, „рефлекторите“ некое време беа насочени кон експертите бидејќи од нив се очекуваа одговори. Вирусот на сцената ја врати струката и науката, односно поединци и колективи кои можат да ѝ помогнат на заедницата со своето знаење и умеење, но тоа траеше кратко – сè додека политичарите ја увидоа укажаната прилика.

Повеќе
  1413 Кликови
  0 Коментари

Кој би бил победник на парламентарни избори?

Димитар Христов

Dimitar Hristov 400x500

Во блиска иднина можеме да очекуваме големи драми во Собранието, како и зголемени убедувања и уценувања помеѓу владините партнери, како и во опозицискиот блок.

Повеќе
  2785 Кликови
  0 Коментари

Кои се причините за склучувањето на АУКУС и како Франција извиси

Виктор Јакимовски

Viktor Jakimovski 400x500Што стои зад можеби најголемиот светски стратешки проект во првата половина од 21-от век.

Повеќе
  2060 Кликови
  0 Коментари

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè