fbpx
 

Депонија Русино: Темпирана еколошка бомба

Љупка Јаневска

Ljupka Janevska 400x500Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

Повеќе
  976 Кликови
  0 Коментари

Зимата доаѓа, Скопје продолжува да се гуши

Сања Велкакова

Sanja Velkakova 400x500

Загаден воздух, нарушено здравје на граѓаните - добро познати поими со непознато решение.

 

Повеќе
  863 Кликови
  0 Коментари

Градот има смисла само ако ги одразува потребите на своите граѓани!

Филип Клетников

Filip Kletnikov 400x500Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

Повеќе
  1189 Кликови
  0 Коментари

Здружено до решенија за еколошките проблеми

Бранко Прља

Branko Prlja 200x250Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

Повеќе
  499 Кликови
  0 Коментари

Скопје мора да стане поотпорно на климатските промени

Текстот е победник на натпреварот за најдобар блог „Во каков град сакаш да живееш?“ организиран од Рес публика и ИКС.

Стефан Митиќ

Stefan Mitic 400x500Повеќето катастрофални поплави кои ја зафатија државата последните неколку години се само предупредување за влошување на состојбата со климата низ текот на годините.

Повеќе
  1114 Кликови
  0 Коментари

Паметно Скопје: Нова агенда за главниот град

Текстот е објавен во рамки на конкурсот за најдобар блог Во каков град сакаш да живееш?“ организиран од Рес публика и ИКС.

Мартин Николовски

Martin Nikolovski 400x500Иднината е полна со решенија, се додека сериозно ги сфаќаме проблемите и правиме планови за нивно надминување. Токму „паметните“ градови, дигитализацијата и екологијата се чекорите кои се итно потребни за Скопје да стане град на иднината.

Повеќе
  635 Кликови
  0 Коментари

Во земјата на сонцето има најмалку соларни панели

Текстот е објавен во рамки на конкурсот за најдобар блог „Во каков град сакаш да живееш?“ организиран од Рес публика и ИКС.

Филип Етмишовски

Filip Etmisovsk 400x500Според податоци од Министерството за економија, во 2020 година само 5, 98 отсто од производството на енергија од обновливи извори била произведена со користење на сончева енергија.

Повеќе
  1626 Кликови
  0 Коментари

Ќе донесе ли нешто ново КОП26?

Кенет Рогоф (Kenneth Rogoff)

Kenneth Rogoff 400x500Целта да се ограничи глобалното затоплување на 1,5° Целзиусови сè уште е достижна, иако изгледите се навистина мали, а патот до таа цел е застрашувачки. Климатскиот самит на Обединетите нации кој се одржува во Глазгов ќе покаже дали политичките напори за постигнување на оваа цел можат да се загреат толку брзо колку што научниците ни кажуваат дека планетата се загрева.

Повеќе
  618 Кликови
  0 Коментари

Водата како јавно добро: како да стигнеме дотаму?

м-р Јадранка Иванова

Jadranka Ivanova 400x500Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода! Сите наши размислувања, грижи и интуитивни желби за преземање акции за подобра грижа за водата завршуваат наредниот момент откако таа повторно ќе протече низ чешмата.

Повеќе
  1164 Кликови
  0 Коментари

Зарем ќе дозволиме светот да продолжи да гори?

Стефан Митиќ

Stefan Mitic 400x500Луѓето се непостојани суштества кои често сакаат да ги надвладеат трагедиите од кои најмногу стравуваат. Го прават ова затоа што не ја чувствуваат мизеријата на другите за своја. Најитниот аларм во моментов е крикот на природата. Топлотните бранови се само еден од неверојатно големиот број на апели кои ги испраќа животната средина.

Повеќе
  2556 Кликови
  0 Коментари

Еколошката едукација е единственото решение

Кирил Арсовски Пржо

Przo 400x500Природата, екосистемите и биодиверзитетот се менуваат. Тие стануваат само полоши и за овој факт не постои никаков сомнеж. Но сега, во оваа новосоздадена дебата за вредностите, прашањето не е дали треба да направиме нешто, туку што треба да направиме сега? И можеби, само можеби, еколошкото образование е единственото решение.

Повеќе
  918 Кликови
  0 Коментари

Македонија е мала за големите апетити на рударскиот бизнис

Лилјана Поповска

Liljana Popovska 400x500Државата секогаш треба да тргнува од она што е јавен интерес, а тоа е обезбедување здрав и квалитетен живот за граѓаните. Сите други дејности и активности треба да бидат во функција на оваа премиса. Па така и рударството може да се развива онаму каде што не загрозува населби и биодиверзитет.

Повеќе
  1593 Кликови
  0 Коментари

Табула раса или табула скрипта: случајот на Скопје

Минас Бакалчев

Minas Bakalcev 400x500Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

Повеќе
  3816 Кликови
  0 Коментари

Кренавме ли раце од борбата за спас на јавниот простор?

Марјан Вучковиќ

Marjan Vuckovic 400x500Присвојувањето на јавните површини, тротоарите, кејовите, крајбрежјата, плоштадите, не е проблем кој е во својата зародиш, но е проблем кој се провлекува низ годините, наметнувајќи едно усилено темпо и динамика, која одамна ги премина границите на трпеливост и нормална толеранција на граѓаните.

Повеќе
  1380 Кликови
  0 Коментари

Балканот во борба против аерозагадувањето

Љупка Јаневска

Ljupka Janevska 400x500Формирањето на платформа за прекугранична соработка за борба против аерозагадувањето има потенцијал вистински да придонесе за намалување на загадувањето на воздухот во нашата земја.

Повеќе
  926 Кликови
  0 Коментари

Глобални заложби против климатските промени: Што понатаму?

Рејчел Галовеј

Rachel Galloway 200x250Измина еден месец откако светот се обедини на Самитот за климатски амбиции на 12 декември минатата година, каде домаќини беа Велика Британија, ООН и Франција заедно со нашите партнери Италија и Чиле. Беше тешка година, со оглед на тоа што земјите низ целиот свет се бореа со последиците од КОВИД-19.

Повеќе
  1212 Кликови
  0 Коментари

Проблемот со загадувањето го ставаме на последно место, а во загадување сме први!

Бранко Прља

Branko Prlja

Загадувањето во нашата држава е алармантно, државата има стратегија, но додека ги чекаме резултатите од неа, што можеме да направиме како граѓани за подобрување на ситуацијата?

Повеќе
  1576 Кликови
  0 Коментари

Пренамена на напуштените објекти: шанса за подобар квалитет на живот

Текстот е победник на конкурсот за најдобар блог „Имаш ли (по)добра идеја?“ организиран од Рес публика и ИКС.

Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 200x250Моделите на функционирање кои ги имаме досега, се покажаа себични и ориентирани исклучиво кон профит на мали групи поединци. Време е за реална промена.

Повеќе
  3395 Кликови
  0 Коментари

Темпираната бомба на врвот на светот

Марио Молина (Mario Molina), Дурвуд Заелке (Durwood Zaelke)

Molna ZaelkeНасекаде низ светот има луѓе кои ги изгубиле своите домови и изворите на егзистенција поради пожари, поплави, бури и други катастрофи што понеле со себе и човечки жртви. Со оглед на тоа што научниците сега очекуваат Северниот Леден Океан да остане речиси без мраз кон крајот на летото, можно е да следуваат уште многу полоши призори.

Повеќе
  2849 Кликови
  0 Коментари

Планетата по пандемијата

Андре Хофман (André Hoffmann)

Andre Hoffmann 200x250За разлика од претходните избивања на зарази, кои се случија во поскорешната историја, КОВИД-19 поттикна досега невидени државни интервенции, со тоа што владите ширум светот развиваат и спроведуваат сеопфатни стратегии за закрепнување. Ова претставува одлична можност да се обезбеди сигурно место за заштита и зачувување на животната средина во нашите економски системи.

Повеќе
  1784 Кликови
  0 Коментари

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè