fbpx
 

Следната криза во Босна

Карл Билт (Carl Bildt)

Carl Bildt 400x500

Националистичките ривалства и неконтролираната корупција и натаму го кочат напредокот на Босна и Херцеговина. Додека во земјата се одвива нова длабока политичка криза, меѓународната заедница мора да ја преиспита и да ја разјасни својата улога, создавајќи услови за босанските лидери конечно да седнат заедно и да се договорат околу компромисите потребни за земјата да функционира.

 

Повеќе
  468 Кликови
  0 Коментари

Време е за ремонт на глобалниот финансиски систем

Џефри Д. Сахс (Jeffrey D. Sachs)

Jeffrey D Sachs 200x250За да можат државите кои се со ниско и средно ниво на приходи да работат во насока на остварување на нивните развојни цели и да го дадат својот удел во справувањето со проблеми како што се климатските промени, тие ќе треба да позајмуваат од сигурни извори и по пристојни пазарни услови. Но сепак, сегашниот двостепен глобален финансиски систем им ја овозможува ваквата привилегија речиси исклучиво само на богатите држави.

Повеќе
  772 Кликови
  0 Коментари

Последниот здив на Путин?

Андерс Ослунд (Anders Åslund)

Anders Oslund 400x500Иако американските разузнавачки агенции предупредуваат дека Русија ги мобилизира своите копнени воени сили за напад врз Украина, сепак е привлечно да се смета дека рускиот претседател Владимир Путин никогаш не би преземал таков ризичен потег. Но, кога еден моќен човек има премалку добри опции за да остане на власт, калкулацијата на ризикот се менува.

Повеќе
  2512 Кликови
  0 Коментари

Ќе донесе ли нешто ново КОП26?

Кенет Рогоф (Kenneth Rogoff)

Kenneth Rogoff 400x500Целта да се ограничи глобалното затоплување на 1,5° Целзиусови сè уште е достижна, иако изгледите се навистина мали, а патот до таа цел е застрашувачки. Климатскиот самит на Обединетите нации кој се одржува во Глазгов ќе покаже дали политичките напори за постигнување на оваа цел можат да се загреат толку брзо колку што научниците ни кажуваат дека планетата се загрева.

Повеќе
  608 Кликови
  0 Коментари

ЕУ мора да го прекине членството на Унгарија

Дарон Ацемоглу

Daron-Acemoglu-200x250Западното фијаско во Авганистан покажа дека демократските институции не можат да се воспоставуваат на сила и со странска помош. Поуката за Европската унија треба да биде јасна: ако не покаже со свој пример и не ги избрка авторитарните структури од сопствените редови, нејзината заложба и посветеност на демократија нема да значи ништо.

Повеќе
  1278 Кликови
  0 Коментари

Кон 2021 и потоа – големо глобално преструктуирање

Никола Поповски

nikola popovski 200x250На економиите им се потребни големи структурни реформи кон секторите од кои пандемиската криза има нужна потреба и тоа веднаш. Можеби пријателското бизнис опкружување со либерализиран пазар е патот по кој попрво треба да се започнe да се оди.

Повеќе
  3434 Кликови
  0 Коментари

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè