fbpx

Велевски: Во Скопје не вирее био-светот, туку пробисветот

Скопје е град којшто е уморен од профитерски урбанизам, вели професорот Слободен Велевски, од катедрата за Урбанизам на Архитектонскиот факултет. Во интервјуто на Республика, тој посочува на важноста на осмислувањето на „Треска“, на „Расадник“, на паркингот кај „Холидеј Ин“ оти архитектите ги гледаат како последни бастиони што носат шанса на Скопје да му дадат похумано и поквалитетно живеење.

Интервјуто за Республика се совпаѓа со актуелната подготовка на новиот Генерален урбанистички план на главниот град.

 

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии.

Новинарка: Ана Зафирова
Снимател: Иван Поповиќ
Монтажер: Ристо Душковски

Прочитај го интервјуто со проф. Слободан Велевски

Невидливи работници
Што по вакцината?
 

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Сабота, 04 Декември 2021

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè