fbpx
 

debata 23 02 2016

На дебатата „Медиумите во Македонија: заштитници на јавноста или заложници на политичките интереси“ учествуваа околу 50 медиумски професионалци, новинари, претставници на невладините организации, академската заедница и јавната администрација. На дебатата беше презентиран документот за јавна политика кој нуди систематско разбирање и споредбена анализа на начинот на кој медиумите го штитат јавниот интерес во Република Македонија. Учесниците потоа дискутираа како и дали Јавниот сервис МРТВ и приватните медиуми во Македонија го штитат јавниот интерес и беа претставени меѓународни искуства и предизвици. Дебатата се одржа во рамки на проектот „Изразување на јавниот интерес: зголемување на моќта на медиумите и граѓаните во штитењето на јавните политики во Македонија“, имплементиран од ИКС, а поддржан од Британската амбасада во Скопје.

Видео

Галерија
 
 
Медиумски објави
rs evropa
utrinski
telma
tv21
radio mof
nova tv
libertas
 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè