Албанија: Бродот кој сите сакаат да го напуштат

Нертила Махо Повеќе

Отворен Балкан – Отскочна даска или замена за ЕУ?

Христијан Илиевски Повеќе

Ученици „од втор ред“: Онлајн настава со офлајн последици

Бранко Прља Повеќе
  • Блог
  • Интервју
  • Влог
  • Поткаст
  • Приказни од регионот

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода! Сите наши размислувања, грижи и интуитивни желби за преземање акции за подобра грижа за водата завршуваат наредниот момент откако таа повторно ќе протече низ чешмата.

м-р Јадранка Иванова

Барем од референдумот за промена на името во 2018 година наваму, партијата Левица е во подем.

Кристијан Фидановски

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

Дени Дагалев
Горан е поприсутен од кога било
Румена Бужаровска: Силно верувам во сегашноста и во иднината, и во вредностите што сега ги градиме
Прочитај ги останатите интервјуа
Таци: Музиката не е само забава
Ана Голејшка Џикова: Давањето на моќта како мајки, значи немање слобода
Олимпизмот ја победи пандемијата
Независните во битка за зелени општини
Не ја научивме лекцијата од поплавата кај Стајковци
Европската Унија пред усогласени ковид пасоши за патувања

Борбата против лажните вести е избор „да се биде или не“!

„Ракија, лук и лимон“: Како лажните вести загрозија човечки животи во Албанија

Во „Приказни од регионот #5“ ќе дознаеме како земјите од Балканот се справуваат со т.н. „инфодемија“. Преку нивните искуства, можеме да научиме како да се заштитиме од епидемијата на дезинформации.

Блогови

• Македонија
  • Регион
  • Project Syndicate
  • MK
  • SQ
  • CNR/SR/BS
Спроведувањето на клучните реформи во Албанија достигна критична точка во исто време кога земјата некако се справуваше со крајот на мерките за пандемијата.
Masat për të parandaluar pandemitë kanë ndryshuar edhe rutinën e përditshme të fëmijëve me zhvillim atipik. Për vajzën time, kjo nënkuptontë mosvajtjen në shkollë dhe mungesën e defektologes së saj, e cila e ndiqte atë si asistente dhe me të cilën ajo punon pas shkollës. Shëtitjet e rregullta në vendet e zakonshme janë bërë të pamundura, si dhe shoqërimi me të afërmit dhe miqtë tanë.
Pozitivna stajališta o „ponašanju naroda“ za vreme pandemije ne trebaju poslužiti kao izgovor odnosno amnestiranje građana od odgovornosti za ponašanje političkih elita. Posebno onih sa političkog vrha koje žive od podela i konflikta, a koje gotovo redovno dobijaju veliki broj glasova na izborima.

Финансискиот извештај на Студентскиот парламент за 2014 и 2015 година покажал дека околу 43.000 евра се потрошени за лични патувања во Русија, Азербејџан, Грузија..., за телефонски разговори и до 1.000 евра, за организирање забави, па дури и за купување виски. Иако Студентскиот парламент е регистриран како невладина организација, сите студенти мораат да уплаќаат на неговата сметка, а не знаат како се трошат нивните пари. Оваа студентска организација не ги поддржува студентите за учество на меѓународни натпревари, семинари и други настани, па тие се приморани да се финансираат сами. ResPublica видео подкаст со студентите на УКИМ Теодора Столевска и Горан Таневски.