Како се трошат студентските пари?

Финансискиот извештај на Студентскиот парламент за 2014 и 2015 година покажал дека околу 43.000 евра се потрошени за лични патувања во Русија, Азербејџан, Грузија..., за телефонски разговори и до 1.000 евра, за организирање забави, па дури и за купување виски. Иако Студентскиот парламент е регистриран како невладина организација, сите студенти мораат да уплаќаат на неговата сметка, а не знаат како се трошат нивните пари. Оваа студентска организација не ги поддржува студентите за учество на меѓународни натпревари, семинари и други настани, па тие се приморани да се финансираат сами. ResPublica видео поткаст со студентите на УКИМ Теодора Столевска и Горан Таневски.

ДПМНЕ и името: како се пропушти историска шанса
Рекреацијата во природа бара лична одговорност

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Понеделник, 21 Септември 2020