„ДА“ за гасификација во индустријата, но „НЕ“ за домаќинствата

Гасификацијата на домаќинствата не e исплатлива опција бидејќи до 2050 година гасот ќе треба да исфрли од употреба оти е фосилно гориво, смета реномираниот хрватски професор Невен Дуиќ. Според него, оправдано е да се инвестира за употреба во индустријата бидејќи во овој момент нема подобра алтернатива. Александар Дединец од МАНУ пак вели дека јагленот не е долгорочна опција за РЕК Битола. Во поткастот на РесПублика тој ја коментира „Енергетската стратегија“ со која се поттикнува инвестирање во обновливи извори на енергија, но и намалување на побарувачката преку енергетската ефикасност.

ТВ верзија

Поткастот ResPublica го изработи Институтот за комуникациски студии.

Приватизација на канабисот за бизнис цели
Македонскиот спорт доби патоказ како да ја смени л...

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Понеделник, 25 Јануари 2021