fbpx

Балканот испраќа сè посилни евроскептични тонови

Европската Унија не ги исполни ветените очекувања на Балканот и затоа луѓето од овие земји се лути и разочарани. Соговорничките од регионот коишто ги следат европските процеси, во поткастот на #ResPublicaMK велат дека ЕУ нема лесно да го врати изгубениот кредибилитет. Но и покрај евроскептицизмот, младите заминуваат во ЕУ бегајќи од домашните клиентелистички системи.

За европските перспективи разговараме со Радосвета Василева од Бугарија, Александра Вудури од Грција, Катарина Тадиќ од Србија и Малинка Ристевска-Јорданова од С. Македонија.

ТВ верзија

 

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии

Етиката на приоритизирање за вакцинација против КО...
Британската поп музика и еманципацијата на социјал...
 

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Петок, 14 Мај 2021

prikazni od regionot

 

konkurs za najdobar blog

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

 

 

 

Следете нè