Еврејската заедница повеќе од 70 години чека извинување и признавање од Бугарија

Горан Садикаријо од Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија вели дека секој медал има две страни: за Бугарија едната е спасувањето на Евреите, а другата е депортацијата. „Кога самите ќе бидат подготвени и свесни за злосторствата кои што ги имаат направено нивните претходници, мислам дека ќе дојде време и ќе созрее моментот тоа да се признае“, додава тој. Ернест Херцог од Светскиот еврејски конгрес вели дека историјата не може да се прикажува селективно и во моментот кога ќе почне да се избира кои вистини ќе бидат прикажани, а кои ќе се скријат под килимот, се случува негативна ревизија на историјата која никако не може да се оправда.

ТВ верзија

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии

Кој сонува за европскиот сон во Србија?
Децата не треба да бидат експериментални глувчиња ...

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Вторник, 20 Април 2021