Кнаус и Бибер: Софија е под притисок да се откаже од ветото за Скопје

„Сѐ повеќе европски влади се јавуваат во Софија и велат дека ветото е неразумно. Мора да попуштите, да го укинете. Ако тоа не се случи никој нема да го обвини Скопје и тоа е важно“, вели Гералд Кнаус од Европската иницијатива за стабилност. Според професорот Флориан Бибер не е европска позиција да се блокира Северна Македонија од започнување на преговорите, додавајќи дека е важно да се градат сојузништва за да се продолжи притисокот врз Бугарија.

ТВ верзија

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии

Собраниски реформи за реформирана демократија
Од корупција до клиентелизам, или „Сè по старо на ...

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Четврток, 21 Јануари 2021