Поддршката од најблиските е клучна за менталното здравје на младите

Пандемијата, донесе промени во секојдневието на младите луѓе. Придржувајќи се до мерките за превенција, физичката дистанца ја подразбираат како социјална дистанца, која дополнително ги ранува во овој за нив бурен животен период. Психолозите советуваат да се следат промените во однесувањето на младите и да им се пружи поддршка за да го зачуваат менталното здравје. Училишните психолози ги охрабруваат учениците да им се обратат кога им треба помош. #РесПубликаМК поткаст со училишниот психолог, Јасмина Дечков од О.У. „Партенија Зографски“ во Скопје и психологот Иво Куновски од Клиниката за психијатрија.

ТВ верзија

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии

Vnimavajte so kogo komunicirate onlajn intro
Темпираната бомба на врвот на светот
Ако сакаме поздрава нација, потребна е поголема фи...

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Четврток, 21 Јануари 2021