Скринингот во училиштата да се прави барем еднаш неделно

Замор и при најмал напор, е најчестиот симптом во пост-КОВИД фазата којшто упатува на промени на срцевиот мускул, а од овие последици не се поштедени ни децата, велат инфектологот Катица Маранѓозова и детскиот пулмоалерголог Благица Манчева. Трансмисијата во училиштата по првиот месец од учебната година е мала, но велат дека најавениот скрининг во училиштата може да го намали ширењето на КОВИД-19. Предлагаат скрининготј да се прави најмалку еднаш неделно.

ТВ верзија

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии

Настрана теориите на заговор – како лошото управув...
Паника без вакцини, сега има и „за фрлање“

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Понеделник, 25 Октомври 2021