fbpx
 

ТВ Нова известува навивачки во полза на политиката на владејачката партија и на нејзините претставници во власта. Иако во најголем број од прилозите нема експлицитен став на новинарот, сепак ваков заклучок може да извлече од тоа што владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ и нејзините министри се најзастапени во вестите на оваа телевизија. Промотивниот и фаворизирачки пристап е особено застапен во прилозите кои се однесуваат на некои владини мерки, на активностите на функционерите од ВМРО-ДМНЕ и нејзиниот лидер Никола Груевски чии промотивни посети се пренесуваат без диференцирање на државата од партијата. За разлика од претходно, сепак тој став е помалку застапен, исто како и негативниот однос кон опозициската СДСМ. Се зголемува бројот на прилози во кои се информира за настаните, без заземање страна, за сметка на бројот на прилози во кои се изнесуваат коментаторски оценки.

ИЗВЕШТАЈ - МКД          ЗАКЛУЧОЦИ - МКД           ИНФОГРАФИК-1       ИНФОГРАФИК-2

tv nova

 

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Поединечни извештаи за следењето на медиумите (03 - 14 октомври 2016)

mtv1

mtv2

sitel

telma

tv21

alsatm1

24vesti

alfa

kanal5

nova tv