fbpx
 

ТВ Канал 5 беше најмногу посветена на известувањето за предизборните активности на политичките партии и на промоција на мерките и проектите на Владата и на другите институции. Тоа се прави на сметка на известувањето за темите од јавен интерес, односно најголем број теми се сведуваат на предизборна борба меѓу спротивставените политички табори. Во овие рамки медиумот известуваше со мала квантитативна, но значителна квалитативна разлика во корист на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Во врска со изворите, во најголемиот дел од прилози се користи само по еден, а спротивставени гледишта има во неколку прилози.

ИЗВЕШТАЈ - МКД            ЗАКЛУЧОЦИ - МКД           ИНФОГРАФИК-1       ИНФОГРАФИК-2  

kanal51

 

 

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Поединечни извештаи за следењето на медиумите (03 - 14 октомври 2016)

mtv1

mtv2

sitel

telma

tv21

alsatm1

24vesti

alfa

kanal5

nova tv