fbpx
 

ТВ АЛФА ајмногу простор посветува на промовирање на проектите и мерките на Владата и на институциите раководени од кадри на владејачката партија, а во повеќе случаи е емитуван претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски како најавува мерки и проекти во име на државата. Меѓу најзастапените теми се и економските процеси, пред се новите странски инвестиции, како и предизборните активности на партиите. Известувањето за овие теми има тон на политички маркетинг и не е во функција на јавниот интерес. Телевизијата редовно изразуваше позитивен однос кон партијата ВМРО-ДПМНЕ, а често имаше негативен однос кон СДСМ. Едностраното известување доминира според позициите на користените извори, бидејќи во само 10 прилози се сретнуваат спротивставени извори.

ИЗВЕШТАЈ - МКД            ЗАКЛУЧОЦИ - МКД           ИНФОГРАФИК-1       ИНФОГРАФИК-2   

alfa tv mk1

 

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Поединечни извештаи за следењето на медиумите (03 - 14 октомври 2016)

mtv1

mtv2

sitel

telma

tv21

alsatm1

24vesti

alfa

kanal5

nova tv