fbpx
 

Во вестите на Телма и натаму доминантни се теми кои се од граѓански интерес, кон кои новинарите на оваа телевизија заземаат аргументиран критички став, со консултирање на сите страни во проблемот. Телма често отвора теми кои другите медиуми не ги следат. Централните вести делумно се базираат на пренесување на актуелни настани, додека другиот дел се новинарски ангажирани прилози кои третираат теми од поширок граѓански интерес. Според застапеноста на политичките субјекти, ВМРО-ДПМНЕ и министрите од оваа партија се застапени во најмногу прилози, но нема новинарска квалификација и се работи за пренесување дневно-актуелни настани.

ИЗВЕШТАЈ - МКД          ЗАКЛУЧОЦИ - МКД           ИНФОГРАФИК-1       ИНФОГРАФИК-2  

telma1

 

 

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Поединечни извештаи за следењето на медиумите (03 - 14 октомври 2016)

mtv1

mtv2

sitel

telma

tv21

alsatm1

24vesti

alfa

kanal5

nova tv