fbpx
 

Вестите на Сител се уште наликуваат на партиска машинерија на владејачката партија, што може да се заклучи од тоа што во најголем број прилози објавени во анализираниот период како субјект се појавува ВМРО-ДПМНЕ и министрите од оваа партија. Во сите овие прилози видлив е фаворизирачкиот став кон политиката на ВМРО-ДПМНЕ, додека негативен став се зазема во однос на политиката на опозицијата. Позитивната слика за се што работи владејачката партија, освен преку прилозите за владините мерки, продолжува да се презентира и преку преку пропагандните прилози за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во кои тој ги промовира владините проекти. Сепак најголем број од прилозите, за разлика од изминатиот период не содржат новинарски квалификации за актерите. Но, исто така, во најголем број од прилозите нема новинарска ангажираност и тие претставуваат само бележење на дневно-политичките настани.

ИЗВЕШТАЈ - МКД          ЗАКЛУЧОЦИ - МКД           ИНФОГРАФИК-1       ИНФОГРАФИК-2 

site1l

 

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Поединечни извештаи за следењето на медиумите (03 - 14 октомври 2016)

mtv1

mtv2

sitel

telma

tv21

alsatm1

24vesti

alfa

kanal5

nova tv