fbpx
 

Вестите на МТВ2 информираат за сите позначајни политички настани во земјата, иако се забележува блага наклонетост кон темите кои се од интерес за албанската етничка заедница. Генерална оценка е дека телевизијата само ги следи (ги покрива настаните) и многу ретко иницира теми од јавен интерес. Телевизијата неутрално и критички известува за настаните во врска со подготовката на изборите, главно во однос на албанскиот политички блок. Речиси отсуствува фаворизирачкиот пристап кон власта, освен во два прилози кои се однесуваат на работата на министрите од ДУИ, но не се поврзани со политичките настани, додека негативен став не е забележан во ниту еден прилог.

ИЗВЕШТАЈ - МКД            ЗАКЛУЧОЦИ - МКД           ИНФОГРАФИК-1       ИНФОГРАФИК-2  

MRT 2 new logo1

 

 

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Поединечни извештаи за следењето на медиумите (03 - 14 октомври 2016)

mtv1

mtv2

sitel

telma

tv21

alsatm1

24vesti

alfa

kanal5

nova tv