fbpx
 

МТВ1 активно ги следи сите актуелни случувања во земјава и им дава простор на различните политички субјекти да ги изнесат своите ставови и гледишта. Сепак, иако има подобрување, за МТВ1 може да се заклучи дека се уште не ја исполнува своjата информативна функција на начин што ќе го открива и заштитува јавниот интерес, бидејќи темите се обработуваат не еден површен начин, без никакво критичко-новинарско инволвирање во анализа на настаните. Иако, телевизијата пренесуваше критички ставови кон различни субјекти, вклучувајќи ги и државните институции, сепак станува збор за пренесени критики од други субјекти, наместо за длабински анализи од самиот медиум.

ИЗВЕШТАЈ - МКД          ЗАКЛУЧОЦИ - МКД          ИНФОГРАФИК-1       ИНФОГРАФИК-2

mktv1 new1

 

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Поединечни извештаи за следењето на медиумите (03 - 14 октомври 2016)

mtv1

mtv2

sitel

telma

tv21

alsatm1

24vesti

alfa

kanal5

nova tv