fbpx
 

„Вистина е дека Шекспир ги напишал најдобрите дела за време на чумата, но немал обврски околу семејството и домот“ вели универзитетската професорка Ана Мартиновска говорејќи за родовите нееднаквости што ги исфрли пандемијата. Според неа, жените го презедоа на себе сето она што го работеа градинките, училиштата, терапевтите, бејбиситерките, сите помошни дејности кои што овозможуваа во едно семејство двајцата да бидат вработени. „Втората смена“ на жените треба да е апел до креаторите на политиките за родовата рамноправност дека овие прашања не треба да бидат оставени на маргините.

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

 

 

 

 

 

 

Следете нè