fbpx
 

За Билјана Ивановска, претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата, алчноста кај поединците е најголемо зло во општеството. Желба за пари и за моќ, особено кај урбаната мафија, го разорува нормалното функционирање на заедницата. И пречи отсуството на одговорност, на свесност, на професионалност, кои всушност се индикаторите за зрелоста во едно општество. „Но, се додека со вакви високи човечки вредности се тргува за пари, многу ни е јасно за колку незрело општество зборуваме“, вели Ивановска. Затоа, промените за функционално и одговорно општество треба да почнат во семејството, каде ќе се всадат основните човечки вредности.

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии

Ivanovska-Najmnogu-mi-preci-alcnosta-kaj-lugeto
 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

 

 

 

 

 

 

Следете нè