fbpx
 

Анализата за фемициди на Националната мрежа против насилство врз жените покажала дека 60% од жртвите биле убиени од нивниот интимен партнер. Ана Аврамоска од Националната мрежа вели дека алармантната статистика наведува кон неопходните измени и дополнувања на Кривичниот законик со цел соодветно дефинирање на делата „силување“, „сексуално вознемирување“ и „демнење“.

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè