Да поминат изборите, па да зборуваме за укинување на „Пржинската влада“

По изборите во април, партиите да се договорат за напуштање на ад хок решението од 2016 г. за т.н. „техничка влада“, предлагаат Дамјан Манчевски, министер за информатичко општество и Александар Спасеновски, професор и поранешен пратеник од ВМРО ДПМНЕ. За Манчевски е нормално во предизборен период да има интензивиран политички амбиент, но тој е различен од политичката криза пред 4-5 години оти институциите функционираат. За професорот Спасеновски пак клучно е дека техничката влада не ја релаксираше поларизацијата и не придонесе за враќање на довербата во институциите, што беше и една од причините зошто се донесе. Гледајте РесПублика поткаст.

ТВ верзија Албанска верзија

Поткастот ResPublica го изработи Институтот за комуникациски студии.

Јутјуберите - идоли во дигиталната доба
Bregziti është një shans për të hequr vizat britan...

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Понеделник, 24 Февруари 2020