Децата копираат систем на неказнивност

По „Јавна соба“ продолжува низата на девијантни појави кај нашите деца, сега со „Гладијаторските мечеви на малолетници“. Кога системот на социјална контрола и санкција е затаен во институциите и во семејството, насилното однесување на децата е очекувано, смета социологот Надица Таневска Јанева. Во поткастот за РесПублика, психологот Горан Шоткаровски посочува дека решението треба да се бара во родителството базирано на доверба, но и во градењето на свеста за агресивното и насилно однесување во кое најголеми жртви се децата.

ТВ верзија Албанска верзија

Поткастот ResPublica го изработи Институтот за комуникациски студии.

Исцрпувачката опсесија на САД со Блискиот Исток
SHBA lëviz drejt autokracisë pas gjyqit të Preside...

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Среда, 08 Април 2020