Дени Дагалев е постдипломски студент по политички науки на Универзитетот во Љубљана при факултетот за Општествени Науки. Активен е во студентската организација Листа на Демократски Студенти (Lista Demokratičnega Študentsva) која делува во областа на студентските социјални и еколошки прашања во општеството. Неговото поле на истражување допира длабоко во доменот на политичката теорија, со акцент на животната средина и екологијата.

Çfarë mësuam nga 30 vjet „demokraci“?

Deni Dagalev

Deni Dagalev 400x500Partitë politike, siç e përmenda, janë subjekti kryesor politik që mund të dëshirojnë dhe në të njëjtën kohë të fitojnë pushtetin. Në 30 vitet e fundit, të gjitha partitë politike, pavarësisht se sa të përfaqësuara në mënyrë demokratike në programet e tyre, e shohin shtetin vetëm si një instrument, i cili është sinjali i parë, një hap drejt autoritarizmit.

Më shumë
  248 Klikime
  0 Komente

• Blogo +

Bashkohuni me ekipin e bashkëpunëtorëve dhe sugjeroni një temë ose dërgoni një tekst, me foton tuaj dhe një biografi të shkurtër në info@iks.edu.mk.

• Udhëzime +

Tekstet duhet të përmbajnë ndërmjet 900 dhe 1300 fjalë dhe duhet të shkruhen në paragrafë të shkurtër, në një stil të kuptueshëm dhe joformal.

• Shkarko +

Ne dëshirojmë të nxitim një debat të shëndetshëm në lidhje me interesin publik dhe për këtë arsye t'i inkurajojmë lexuesit të lënë komente të arsyeshme dhe konstruktive në të gjitha blogјet tona, përfshirë edhe kritika të forta.

Na ndiq