Тамара Ќупева е долгодишена истражувач од областа на образованието и комуникациите. Професорка, доктор на филолошки науки од 2010 година, автор на десетици стручни трудови и книги („Креативната настава и текстот“ и „Педагошка комуникација“). Во 2018 година го заврши студискиот престој во САД, во рамки на програмата SUSI. Долгогодишен соработник е на Високата школа за новинарство и односи со јавноста, весникот „Медиум“ и Македонскиот институт за медиуми. Таа е и ментор по практична настава на студентите од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ - Скопје.

Mësuesi digjital - një moment historik në jetën e të gjithë brezave

Tamara Qupeva

Tamara Kjupeva 200x250Tashmë është e qartë se bota nuk do të jetë kurrë e njëjtë pas përfundimit të pandemisë dhe se pasojat do të krijojnë mundësi të reja arsimore. Kriza ka krijuar mundësi për të eksploruar mënyra alternative të arsimimit, përfshirë të gjithë subjektet në atë proces në një komunitet aktiv që kërkon zgjidhje. Transformimi digjital i arsimit u bë një moment historik në mënyrën e funksionimit të të gjithë brezave.

277 Klikime
  0 Komente

Post-Kovid shkolla, e ardhmja që po na ndodh tani!

Tamara Qupeva

Howard Davies profile photo

Post-Kovid shkolla është e ardhmja që po na ndodh tani. Vetëm për një çast ajo solli me vete sfidat më të mëdha me të cilat përballet njerëzimi në këtë shekull. Nuk ka një model unik për siguri dhe mësuarje të plotë, por ka arsye për një qasje aktive ndaj të gjitha problemeve.

1018 Klikime
  0 Komente

Identiteti i zënë rob i Instа(nt) gjeneratës

d-r Tamara Qupeva

Tamara Kjupeva 200x250Detyra më e vështirë e edukimit modern është t'i dilet në ndihmë fëmijës, që të identifikohet si vlerë në gjeneratën e tij digjitale, matriks.

1452 Klikime
  0 Komente

Ndotje me informacione në rrjetet sociale

Tamara Cupeva

Mediet sociale janë rendi i ri shoqëror, sepse ato janë versioni i tij më autentik. Por, mediet sociale në të njëjtën kohë janë edhe sfidë serioze për demokracinë, për shkak të ekspansionit të dezinformatave, lajmeve të rreme dhe manipuluese dhe të raportimeve subjektive të cilat e shtrembërojnë të vërtetën.

1555 Klikime

• Blogo +

Bashkohuni me ekipin e bashkëpunëtorëve dhe sugjeroni një temë ose dërgoni një tekst, me foton tuaj dhe një biografi të shkurtër në info@iks.edu.mk.

• Udhëzime +

Tekstet duhet të përmbajnë ndërmjet 900 dhe 1300 fjalë dhe duhet të shkruhen në paragrafë të shkurtër, në një stil të kuptueshëm dhe joformal.

• Shkarko +

Ne dëshirojmë të nxitim një debat të shëndetshëm në lidhje me interesin publik dhe për këtë arsye t'i inkurajojmë lexuesit të lënë komente të arsyeshme dhe konstruktive në të gjitha blogјet tona, përfshirë edhe kritika të forta.

Na ndiq