Минатата година биле направени само три кадаверични трансплантации, односно трансплантација на орган од починат на жив човек. За доктор Маја Мојсова, координатор за трансплантација, органодарителството е сѐ уште тежок процес за семејствата на починатиот. Таа за РесПублика објаснува дека органот значи продолжување на животот на друг човек. Смртта е тешка, но неизбежна, вели Мојсова и ги охрабрува семејствата да размислат дека дел од нивниот близок ќе продолжи да живее.

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии