Белопета: Културата не смее да застане

Пандемијата ја откри инертноста на институциите од културата кои не направија многу за да се прилагодат на новите услови, вели Оливер Белопета, директорот на Скопскиот џез фестивал. Со него разговаравме за запоставената едукација за негување на културните и општествените вредности, за неопходното ново руво на Универзална сала... Интервјуто на ResPublica се совпаѓа со исчекувањето на владините протоколи за одржување концерти и претстави во затворен простор, додека во истовреме течат сериозни подготовки на следното издание на препознатливиот џез фестивал.

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии

Зошто Русија, Кина и Турција имаат интерес за Црна...
Слободен човек или слободен пазар?

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Петок, 18 Септември 2020