fbpx

Блог

За да го одржи мирот, ЕУ се подготвува за војна

Светлана Јовановска

29.05.24

„Беше 3:30 часот наутро на 24 февруари 2022 година кога ме разбуди звукот на ѕвонењето на мојот...

Аргументите за пристапувањето на Украина во НАТО

Јуриј Городниченко

Илона Сологуб

27.05.24

На церемонијата на потпишување на Северноатлантскиот договор на 4 април 1949 година, тогашниот американски претседател Хари Труман забележал дека,...

Во кој правец ќе дувне ветрот во Грузија?

Весна Попоска

22.05.24

Грузијците протестираат од 17 април, против контроверзниот закон за „странскo влијание" (foreign influence act/foreign agents...

Ништо од машините без човечката мудрост

Елени Стаматуку

20.05.24

Сè до неодамна, успехот на еден извештај, истражување, па дури и на едноставните вести во медиумите во Грција се оценуваа исклучиво според бројот...

Ќе донесат ли историските избори подобра иднина?

Мурат Алиу

17.05.24

Победата на конзервативните и на националистичките сили уште еднаш докажа дека за етничките Македонци идентитетските прашања се поважни од...

Кинеските инвестиции на Балканот: помеѓу профитот и законите

Соња Стојадиновиќ

13.05.24

Иако кинеските инвестиции на Балканот од почетокот на иницијативата Појас и пат во 2014 година, донесоа промени и напредок, тие не поминаа без...

Тивок бојкот наспроти тивка поддршка: улогата на Албанците во изборот на нов претседател

Сефер Тахири

10.05.24

Во вториот круг на претседателските избори, освен за изборот на новиот шеф/ица на државата, битката беше и за цензусот, односно за 40% одзив или 726...

Трамп е сега единствената надеж за Путин

Карл Билт (Carl Bildt)

07.05.24

Оваа вест несомнено беше дочекана со олеснување во Киев и со жалење во Кремљ. Американскиот Конгрес конечно го надмина шестмесечниот застој и...

Претседателските избори огледало на колективната (не)моќ

Соња Крамарска

30.04.24

Малкумина од досегашните претседателски кандидати учествувале дури три пати во трката за највисоката функција во...

Слободните медиуми водат кон слободно општество

Весна Попоска

29.04.24

Во земја која до скоро беше окарактеризирана како хибриден режим, притисокот врз новинарите за жал не е новост. Но, од друга страна, факт е дека...