Високото образование создава приучени кадри наместо висок квалитет кој ќе го влече напред научно-технолошкиот развој и ќе овозможува висок стандард на живеење. Професорите и студентите се демотивирани бидејќи буџетското финансирање на научно-истражувачката дејност е минорно, стипендиите за привлекување квалитетни млади луѓе се ниски, а бизнис заедницата речиси не инвестира во образованието. Факултетите немаат капацитети споредливи со оние во Европа, а дисперзираните студии наликуваат на номадска миграција. За кочниците во високото образование во ResPublica видео подкаст зборуваат универзитетските професори Ненад Новковски и Кирил Барбареев.