Дали моето дете е зависно од видео игри?

Светската здравствена организација ја прогласи зависноста од видео игри како ментално нарушување, а Американската асоцијација на психијатри го спореди нејзиниот интензитет сличен како зависноста од коцкање, пушење, наркоманија.

Во Македонија недостасуваат истражувања за да видиме дали имаме зависници од видео игри, и покрај тоа што оваа брзорастечка медиумска индустрија масовно намамува и возрасни и деца. Во видео поткастот со психологот Јорданка Черепналкова - Трајкоска од Македонската асоцијација за применета психологија и гејмерот Блаже Минов отвораме дебата дали е оправдано демонизирањето на „гејмингот“ или пак ова хоби има и позитивни последиции. Но, дискутираме и за симптомите за зависност.

ТВ верзија Албанска верзија
Dali moeto dete e zavisno od video igri
Прашања за новиот претседател
Pse nuk i aplikojmë dokumentet e KB për kulturën?

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Среда, 21 Август 2019