Околу 60% од децата во светот и во земјава се соочуваат со семејно насилство, занемарување или емоционална отуѓеност. Бенџамин Перкс од УНИЦЕФ посочува дека тоа долгорочно се одразува не само кај детето, туку и во општеството. Детето растено во нефункционалнo семејствo е склоно кон здравствени проблеми, сиромаштија, криминал, зависности и социјални проблеми. Токму поради овие причини, тој апелира за поголема грижа и љубов кон детето во раното детство бидејќи тоа не само што е вложување во здрав раст и развој на личност, туку е и јавна инвестиција со најголем поврат.