Пандемијата не ги погоди исто мажите и жените

Пандемиите не се родово неутрални, покажуваат наодите од глобалните статистики според кои 54% од жените ги изгубиле работните места, вели Даниела Антоновска која долги години истражува и работи на родови прашања. Во Македонија немаме такви податоци, но забележан е пораст на јавувања за семејно и родово базирано насилство. Антоновска очекува поголем ангажман од пратеничките во Собранието, токму за овие прашања.

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии.

Новинарка: Ана Зафирова
Снимател: Иван Поповиќ
Монтажер: Ристо Душковски

Зимава ќе биде долга за Турција
Судовите не се главниот кривец за лошиот пристап д...

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Четврток, 21 Јануари 2021