Следната криза во Босна

Карл Билт (Carl Bildt) Повеќе

Коле Ангеловски: Уметниците не треба да одат во политика

Интервју Повеќе

Мониторинг и податоци - единствена алатка за правилно менаџирање на водните ресурси

Славен Цоневски, Тодор Цоневски, Светислав Крстиќ Повеќе

Натпревар за најдобар блог „Во каков град сакаш да живееш?“

Рес публика најавува: Приказни од регионот #6

• Блог
  • Интервју
  • Влог
  • Поткаст
  • Приказни од регионот

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии.

Џајати Гош (Jayati Ghosh)

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

Харис Бабачиќ

Крајно време е целосно да го стабилизираме нашиот пат како држава.

Иван Дургутов
Коле Ангеловски: Уметниците не треба да одат во политика
Паско Кузман: До мојата 111-та година треба да завршам неколку книги и да го најдам гробот на Александар Македонски
Прочитај ги останатите интервјуа
Ленче Алексовска – Величковска: Жените сè уште се малубројни во спортот
Да си бидеме поддршка, бидејќи сите сме со пречки
Насилството врз жените не е приватен проблем
Вакцина против Ковид-19 на деца, нужна одлука или непотребен ризик
Дома ќе свети до Нова Година, прашање е дали ќе има мрак во погоните
Скринингот во училиштата да се прави барем еднаш неделно

„Во очекување на волшебното стапче за излез од пандемијата

Власта и граѓаните во Црна Гора: Оглушени на предупредувањата, мерките и одговорноста

Во „Приказни од регионот #6“ ќе прочитаме како властите ширум Балканот се справуваат со новиот бран на пандемијата. Се надеваме дека можеме едни од други да учиме од нашите искуства, како позитивни, така и негативни.

Блогови

• Македонија
  • Регион
  • Project Syndicate
  • MK
  • SQ
  • CNR/SR/BS
Спроведувањето на клучните реформи во Албанија достигна критична точка во исто време кога земјата некако се справуваше со крајот на мерките за пандемијата.
Masat për të parandaluar pandemitë kanë ndryshuar edhe rutinën e përditshme të fëmijëve me zhvillim atipik. Për vajzën time, kjo nënkuptontë mosvajtjen në shkollë dhe mungesën e defektologes së saj, e cila e ndiqte atë si asistente dhe me të cilën ajo punon pas shkollës. Shëtitjet e rregullta në vendet e zakonshme janë bërë të pamundura, si dhe shoqërimi me të afërmit dhe miqtë tanë.
Pozitivna stajališta o „ponašanju naroda“ za vreme pandemije ne trebaju poslužiti kao izgovor odnosno amnestiranje građana od odgovornosti za ponašanje političkih elita. Posebno onih sa političkog vrha koje žive od podela i konflikta, a koje gotovo redovno dobijaju veliki broj glasova na izborima.

Во Македонија има три основни столба кои ќе помогнат да се намали загадувањето - намалување на потрошувачката на електрична енергија, користење обновливи извори на енергија и гасификација. Со мерките за енергетска ефикасност и користењето на обновливите извори на енергија, до 2035 година може да се намали загадување кое е еднакво на денешното загадување од РЕК Битола. Дел од приоритетните мерки кои треба да се применат се субвенции за греење кое не загадува, домаќинствата да вградуваат сончеви колектори за производство на струја, проширување на топлификацискиот систем, промена на сообраќајниот режим во Скопје, автобуси на електричен погон и забрана за градежни активности кога загадувањето надминува одредена граница. ResPublica видео подкаст со професорот Константин Димитров од Центарот за енергетска ефикасност и Соња Ристеска од Аналитика тинк тенк.

Веб верзија:

ТВ верзија: