Омикрон и што следува по него?

Сајмон Џонсон Повеќе

Да си бидеме поддршка, бидејќи сите сме со пречки

Влог Повеќе

Со вакцини до глобална доминација: Лекции по дипломатија од Кина

Соња Стојадиновиќ Повеќе

Натпревар за најдобар блог „Во каков град сакаш да живееш?“

Рес публика најавува: Приказни од регионот #6

• Блог
  • Интервју
  • Влог
  • Поткаст
  • Приказни од регионот

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

Христијан Илиевски

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

Бранко Прља

Неразрешеноста на случајот („Јавна соба“) дури после речиси две години од неговото откривање ја активира јавноста бидејќи се руши илузијата дека надлежните работат на случајот.

Елена Гаговска
Драгана Печо: „Пандорините документи“ покажаа колку се корумпирани и српските политичари
Симовски: Од пописот ќе има и незадоволни луѓе, но даваме реална слика, а не шминкана или по нечија желба
Прочитај ги останатите интервјуа
Да си бидеме поддршка, бидејќи сите сме со пречки
Насилството врз жените не е приватен проблем
Ацо Кондев: Скопскиот кич го сакаат луѓе кои не ја прифаќаат реалноста
Дома ќе свети до Нова Година, прашање е дали ќе има мрак во погоните
Скринингот во училиштата да се прави барем еднаш неделно
Независните во битка за зелени општини

„Во очекување на волшебното стапче за излез од пандемијата

Власта и граѓаните во Црна Гора: Оглушени на предупредувањата, мерките и одговорноста

Во „Приказни од регионот #6“ ќе прочитаме како властите ширум Балканот се справуваат со новиот бран на пандемијата. Се надеваме дека можеме едни од други да учиме од нашите искуства, како позитивни, така и негативни.

Блогови

• Македонија
  • Регион
  • Project Syndicate
  • MK
  • SQ
  • CNR/SR/BS
Спроведувањето на клучните реформи во Албанија достигна критична точка во исто време кога земјата некако се справуваше со крајот на мерките за пандемијата.
Masat për të parandaluar pandemitë kanë ndryshuar edhe rutinën e përditshme të fëmijëve me zhvillim atipik. Për vajzën time, kjo nënkuptontë mosvajtjen në shkollë dhe mungesën e defektologes së saj, e cila e ndiqte atë si asistente dhe me të cilën ajo punon pas shkollës. Shëtitjet e rregullta në vendet e zakonshme janë bërë të pamundura, si dhe shoqërimi me të afërmit dhe miqtë tanë.
Pozitivna stajališta o „ponašanju naroda“ za vreme pandemije ne trebaju poslužiti kao izgovor odnosno amnestiranje građana od odgovornosti za ponašanje političkih elita. Posebno onih sa političkog vrha koje žive od podela i konflikta, a koje gotovo redovno dobijaju veliki broj glasova na izborima.

Во Македонија има три основни столба кои ќе помогнат да се намали загадувањето - намалување на потрошувачката на електрична енергија, користење обновливи извори на енергија и гасификација. Со мерките за енергетска ефикасност и користењето на обновливите извори на енергија, до 2035 година може да се намали загадување кое е еднакво на денешното загадување од РЕК Битола. Дел од приоритетните мерки кои треба да се применат се субвенции за греење кое не загадува, домаќинствата да вградуваат сончеви колектори за производство на струја, проширување на топлификацискиот систем, промена на сообраќајниот режим во Скопје, автобуси на електричен погон и забрана за градежни активности кога загадувањето надминува одредена граница. ResPublica видео подкаст со професорот Константин Димитров од Центарот за енергетска ефикасност и Соња Ристеска од Аналитика тинк тенк.

Веб верзија:

ТВ верзија: