КОВИД-19 предизвика тројна криза во Косово

Едисон Јакурти Повеќе

Мешовитата Комисија е експертско тело, а не политичка алатка

Петар Тодоров и Наум Кајчев Повеќе

КОВИД-19 во Косово: еден вирус и двајца премиери

Исак Воргучиќ Повеќе

Res Publica најавува: „Приказни од регионот“

• Блог
  • Влог
  • Поткаст
  • Интервју
  • Приказни од регионот

Албанската влада брзо реагираше на појавата на КОВИД-19, меѓутоа, се отворија можности за извршната власт да ја прошири својата моќ, со занемарување на критиките, контролирање на перцепцијата на јавноста...

Албан Дафа, Редион Ќирјази

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

Игор Тодоровиќ

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава?

Мерсиха Дрињаковиќ
Петар Андоновски: Пандемијата го извади најлошото во нас
Дарија Андовска: Да ја разбудиме одговорноста со подигнување на свеста и совеста
Игор Џамбазов: Ни претстои тешка борба за враќање на публиката во театарот
Колку го чинат Балканот прерано олабавените мерки за КОВИД 19?
Верските заедници се правни лица и мора да ги почитуваат законите
Со транспарентност против нечесни игри во време на Ковид 19
Мешовитата комисија е експертско тело, а не политичка алатка

КОВИД-19 предизвика тројна криза во Косово

КОВИД-19 во Косово: еден вирус и двајца премиери

Веќе неколку месеци, регионот „дише“ во вонредни околности предизвикани од КОВИД-19.

Блогови

• Македонија
  • Регион
  • Project Syndicate
blog/2020-06-15-08-43-27
За разлика од претходните избивања на зарази, кои се случија во поскорешната историја, КОВИД-19 поттикна досега невидени државни интервенции.
Андре Хофман (André Hoffmann)
Лукреција Рајхлин (Lucrezia Reichlin)
Рикардо Хаусман (Ricardo Hausmann)
Кент Харингтон (Kent Harrington)
Ан Линд (Ann Linde) и Аранча Гонзáлез (Arancha González)
  • MK
  • SQ
  • CNR/SR/BS
Спроведувањето на клучните реформи во Албанија достигна критична точка во исто време кога земјата некако се справуваше со крајот на мерките за пандемијата.
Masat për të parandaluar pandemitë kanë ndryshuar edhe rutinën e përditshme të fëmijëve me zhvillim atipik. Për vajzën time, kjo nënkuptontë mosvajtjen në shkollë dhe mungesën e defektologes së saj, e cila e ndiqte atë si asistente dhe me të cilën ajo punon pas shkollës. Shëtitjet e rregullta në vendet e zakonshme janë bërë të pamundura, si dhe shoqërimi me të afërmit dhe miqtë tanë.
Pozitivna stajališta o „ponašanju naroda“ za vreme pandemije ne trebaju poslužiti kao izgovor odnosno amnestiranje građana od odgovornosti za ponašanje političkih elita. Posebno onih sa političkog vrha koje žive od podela i konflikta, a koje gotovo redovno dobijaju veliki broj glasova na izborima.

Клупските и репрезентативните ракометни успеси се магнет за стотици деца кои сонуваат да станат идните Лазаров, Манасков, Миркуловски. Но во ракометните школи нема доволно тренери, а клубовите играат во сали по физичко. Колкав треба да биде буџетот на еден клуб за да стигне до Лигата на шампиони? Легендарниот пикер и спортски директор на Металург, Ванчо Димовски и тренерот на Еурофарм Работник Илија Темелковски го прогнозираат и пласманот на Македонија на Европското првенство во ракомет со помош на најдобриот тренер во светот, Раул Гонзалес.